<  Pěstování okurek  >
1  2  

Salátové okurky na Vašem balkóně!Věřili byste, že i salátové okurky nebo hadovky lze s úspěchem vypěstovat na Vašem balkóně? Ano lze! A my se s Vámi rádi podělíme o rady jak postupovat od začátku až do konce s bohatou sklizní. Tento návod je zaměřený na pěstování okurek v nádobě, kterou můžete umístit na balkón, nebo terasu svého domu.


Předpěstování sazenic

Na začátku je potřeba si zvolit jaké okurky budeme chtít pěstovat. V dnešní době máme na výběr z široké nabídky odrůd. Kromě klasických odrůd je možné volit i odrůdy krátké a středně dlouhé. Rozhodně si vyberete v sortimentu firmy SEMO Smržice. Z klasických hadovek to mohou být odrůdy Superstar F1, Tribute F1, Vista F1 nebo odrůda Orca F1, která navíc dobře snáší intenzivní řez a je vhodná pro pěstování v nádobě, kde můžeme častěji zakracovat. Z krátkých okurek bychom určitě doporučili odrůdy Baby F1 nebo Minisprint F1, které se vyznačují menšími plody, ale bohatou plodností. Odrůda Formule F1 tvoří přechod mezi krátkými a dlouhými hadovkami. Plody odrůdy Formule můžeme sbírat již v délce 16 cm a nebo je necháme dorůst až do délky dlouhých hadovek (24 cm).

Sazenice se předpěstovávají z výsevu do balíčků, hrnků nebo sadbovačů s většími buňkami. V případě výsevu okurek můžeme použít i rašelinové tablety jiffy, ale volíme co největší tablety, protože sazeničky okurky rychle narůstají.

Vyséváme do výsevného substrátu po jednom semenu přímo do květináčků nebo sadbovačů. Můžeme předpěstovat za oknem doma. Sazenice se předpěstují po dobu 12 – 16 dní a vhodná teplota pro klíčení semen je 15 – 18 °C. Nasazené sazenice budeme ven umisťovat až po 15. květnu, nevyséváme tedy příliš brzy.

Sadbu je vhodné jednou týdně přihnojit, velmi vhodná jsou vodorozpustná krystalická hnojiva např. KRISTALON START. Pokud se nám sadba jeví slabá, můžeme použít podpůrné prostředky jako např. Vitality Komplex.

Ideální sadba by měla mít zdravou sytě zelenou barvu a dobře vyvinutý jeden, nebo maximálně dva pravé listy. Výsadba starších sazenic nepřináší žádné výhody, naopak, rostliny mají zpomalený růst. Takto předpěstovanou sadbu vysazujeme v květnu po ledových mužích.

Pokud uvažujete nad nákupem hotových sazenic, zvažte koupi okurek roubovaných. Takto naroubované okurky na podnože tykve, jsou velmi vitální v růstu a odolné vůči houbovým chorobám kořenů. Malinko větší investice na začátku se Vám mnohokrát vrátí velmi vitálními rostlinami, které Vám budou dlouho plodit. Roubované okurky mají díky tykvové podnoži velmi bohatou kořenovou soustavu a dobře prosperují i v pěstební nádobě. Připlatit si za roubovanou okurku se určitě vyplatí.

Výsadba sazenic a vlastní pěstování okurek

Na výsadbu sazenic okurek se připravíme nákupem potřebných surovin. Budeme potřebovat pěstební nádobu, vhodný pěstební substrát, granulovaný kravský hnůj, pokud jste tak již neučinili dříve, můžete zrovna nakoupit hnojivo pro pěstování, opět ideální je vodorozpustné hnojivo pro svou snadnou aplikaci, které můžeme použít i pro ostatní rostliny, které pěstujeme. Doporučujeme KRISTALON START, PLOD a KVĚT a přípravek Vitality Komplex pro zdravý růst rostlin.

Rostliny okurky mají mělkou, ale bohatě se větvící kořenovou soustavu a jsou náročné na dostatek vody a organických látek. Pro výsadbu volíme vhodnou nádobu tak, aby nám ušetřila práci při zalévání. Volíme tedy ideálně samozavlažovací pěstební nádobu. Velmi vhodné jsou nádoby BERGAMOT firmy Plastia. Pro pěstování okurek doporučujeme nádobu 50 x 50 cm a vysadit do nádoby dvě rostliny. Dvě rostliny nám zajistí bohatou sklizeň a můžeme sklízet častěji. Pokud chcete pěstovat pouze jednou rostlinu, jsou v nabídce i nádoby menší (35 x 35 cm, 40 x 40 cm).

Okurky jsou velmi náročné na živiny a obsah organických látek, proto je vhodnější volit substrát dražší a kvalitnější, přeci jen se chystáme výpěstky konzumovat a chceme, aby byly co nej. Nechte si doporučit substrát z řady NATURA, jedná se o velmi kvalitní substrát s dobrým obsahem živin, kokosových vláken a navíc je vhodný i pro bio pěstování. Rovněž velmi vhodné je použití substrátu FLORIA Zahradnický substrát s mykorhízou, která prospěšně pomáhá rostlinám s příjmem živin. Do pěstební nádoby o rozměru 50 x 50 cm budeme potřebovat dva 50 l pytle.

Rostliny okurek jsou velmi náročné na organickou hmotu, proto je potřeba do pěstebního substrátu navíc přimíchat hnůj. Velmi jednoduše hnůj dodáme formou granulovaného hnoje. Pro okurky nám bude nejvíce vyhovovat pravý kravský hnůj. Granulovaného hnoje přidáváme do substrátu 300 – 400 g na rostlinu. Navíc organické hnojení chrání mladé rostlinky okurek do určité míry před poškozením nižšími teplotami v jarním období.

Ideální sadba by měla mít zdravou sytě zelenou barvu a dobře vyvinutý jeden, nebo maximálně dva pravé listy. Pokud jsme sazenice předpěstovali doma za oknem a jsou trochu vytáhlejší, můžeme rostliny zasadit hlouběji, pozor dáme u okurek roubovaných, u těch musí vždy místo roubování zůstat nad povrchem substrátu, jinak by nám okurka zpravokořenila a roubování by pozbylo smyslu.

Vysazené rostliny do nádob umisťujeme na vhodné chráněné a slunné stanoviště (nejlépe u jižně orientované zdi), až v druhé polovině května, kdy již nehrozí mrazíky. Navíc vybíráme bezvětrné stanoviště, vítr zvyšuje nadměrně transpiraci a poškozuje velké a měkké listy okurek. Okurky jsou velmi citlivé na nízké teploty, dlouhodobé poklesy nočních teplot na 6 – 12 °C mohou způsobit fyziologické poškození rostlin. Proto pokud náhodou hlásí předpověď mrazíky nebo teploty nižší než 10 °C, je nutno celé nádoby na noc uschovat do domu či bytu. Rostliny se po silném šoku chladem dlouho vzpamatovávají a reagují vybělením vegetačního vrcholu.

V průběhu růstu rostliny pravidelně přihnojujeme. Přihnojení formou hnojivé zálivky je nejjednodušší variantou, hnojivý roztok se snadno připravuje, hnojivo Kristalon Start nebo Plod a Květ je snadno dostupné a má vysoký obsah živin. Obecně platí, že Kristalonem START hnojíme hlavně na začátku růstu rostlin, jakmile začnou rostliny kvést, můžeme začít používat Kristalon PLOD a KVĚT. Pro lepší růst a jako prevenci proti některým poruchám ve výživě doporučujeme použít rovněž formou hnojivé zálivky nebo jako postřik na list přípravek Vitality komplex. Svým jedinečným složením podpoří vitalitu rostlin a zpřístupní pro rostlinu potřebné živiny. Jak již jsme se v tomto návodu zmínili, okurka má velmi ráda organické hnojení, můžeme ji tedy doplňkově přihnojovat kravským hnojem nebo organo-minerálním hnojivem.

Rostliny okurky je potřeba v průběhu pěstování vyvazovat k opoře. Vedlejší výhony zakracujeme vždy za třetím listem. Okurky se sklízejí často, sklízí se zhruba dvakrát týdně, tak aby plody nehořkly. Opožděná sklizeň zbrzdí násadu dalších květů, plodů a sníží výnos. Nespotřebované okurky můžeme uchovat v chladnější místnosti 8 – 14 dní.

Velmi důležité je zalévat méně často, ale zato důkladně. Časté kropení listů malou dávkou vody jen podporuje plíseň (vlhké listy), správná zálivka má proniknout do hloubky 10 - 20 cm. Taková zálivka postačí i v největším vedru jednou týdně. U samozavlažovacích květináčů doléváme vždy do plného zásobníku.

Saví škůdci jako jsou např. mšice, molice nebo svilušky mohou při silném napadení výrazně oslabit námi pěstované rostliny. Proto doporučujeme, zejména jako prevenci, nejen proti savým škůdcům, ale i proti houbovým chorobám použít přípravek ROCK EFFECT. Jedná se o přípravek, který má preventivní ochranný a zároveň protipožerový účinek. Ošetřené rostliny se tak stávají neatraktivní pro škůdce a ti tyto rostliny ani nenapadají. Navíc je tento přípravek zařazen do skupiny pro BIO pěstování, chráníte tak Vaše rostliny bez chemie. Měkké listy okurek mohou být citlivé na postřiky, proto dbáme obecně platných zásad a rostliny neošetřujeme za plného poledního slunce, ale spíše na večer a dodržujeme doporučenou 1% koncentraci pro postřik.

V období červen až srpen mohou být okurky napadány plísní okurkovou. Na listech vznikají světle zelené až žlutozelené skvrny ohraničené nervaturou. Počet skvrn se postupně zvětšuje a splývají. Napadené pletivo hnědne, zasychá a rostliny hynou. S ošetřováním je nutné začít preventivně, tj. od konce června. V průběhu sezóny ošetřujeme tak, že při vhodných podmínkách pro šíření plísně (ovlhčení rostlin, vyšší teploty) aplikujeme postřik, dále pak s dodržením ochranných lhůt sklízíme. K ošetření můžeme použít přípravky Acrobat MZ WG, Aliette 80 WG (jeden z nejúčinnějších, používají i profi pěstitelé), dále Dithane DG Neotec, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Ortiva , Previcur Energy, Ridomil Gold MZ Pepite a Plíseň STOP.
Věříme, že pokud budete dodržovat zásady v tomto návodu, zcela jistě Vás vaše okurky odmění bohatou a hlavně chutnou sklizní doma vypěstovaných okurek.Seznam potřeb pro pěstování okurek v nádobách:

Pro pěstování z vlastního výsevu

Osivo

Substrát pro výsev

Jiffy tablety pro výsev

a další potřeby viz. pěstování z nakoupené sadby

Pro pěstování z nakoupené sadby

Kristalon START

Kristalon PLOD a KVĚT

Vitality Komplex

Kravský hnůj

Substrát Natura pro celou zahradu

Samozavlažovací nádoba Bergamot Plastia 50 x 50 cm ( 35 x 35 cm, 40 x 40 cm)

Opěra

ROCK EFFECT

eshop